AĞUSTOS AYI YILLIK ENFLASYON…

AĞUSTOS/ 2015 TÜFE VE Yİ-ÜFE DEĞİŞİM ORANLARI 03 Eylül 2015 222 kez okundu. Değerli üyemiz, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan verilere göre 2015 yılı Ağustos ayında; Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) bir önceki aya göre % 0,40, bir önceki yılın Aralık ayına göre % 5,27, bir önceki yılın aynı ayına göre % 7,14 ve on iki aylık ortalamalara göre % 7,88 artış göstermiş, Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi’nde (Yİ-ÜFE) ise,.

Üye Sicil Kayıtlarının Güncellenmesi Hakkında 14.08.2015

Tarihi : 14/08/2015 İşareti : 7/5000-1842 Sayın Üyemiz; Odamızın, siz değerli üyelerine daha kaliteli hizmet verebilmesi için, firmanız bünyesinde meydana gelen değişiklikleri, Odamız sicil sisteminde güncel tutmamız önemli bir husustur. Ayrıca, 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nun 10.Maddesinin birinci fıkrası “Odalara kayıt zorunluluğu bulunanlar, durumlarında meydana gelen ve Türk Ticaret Kanununa göre tescil ve ilanı gereken her türlü değişikliği, gerçekleşmesinden itibaren bir ay içinde,.

ATO ÜYELERİNE ZORUNLU İCRA TAKİBİ

ATO BAŞKANI BEZCİ: “AİDAT BORÇLARI KAMU ALACAĞIDIR. İLGİLİ MEVZUAT İCRA YÖNTEMİNE BİZİ MECBUR KILDI. ÜZÜLEREK BU KARARI ALDIK” Ankara Ticaret Odası (ATO) 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu, ilgili yönetmelikler ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın genelge ve yazıları uyarınca zamanaşımına uğrayacak olan ve aidatlarını ödemeyerek askıya alınan yaklaşık 28 bin üyesine icra takibi başlattı. ATO Başkanı Salih Bezci, “Bu husus bizim takdirimizde değildir. Yasal.

Zamanı Geldi

Memurlar ve memur emeklileri için toplu sözleşme, pazartesi başlıyor. Konfederasyonlar 2016 için zam taleplerini açıkladı: MEMUR-SEN: ‘İlk 6 ay için yüzde 8, ikinci 6 ay için yüzde 8 olmak üzere yüzde 16 zam + 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere taban aylığa 150 TL zam + 2015 yılı büyüme oranının yüzde 50’si ve 3 aylık dönemlerdeki büyüme oranı kadar refah payı artışı + enflasyon farkı’ istiyor. TÜRKİYE KAMU-SEN: Yüzde 22 artış.

Akaryakıtta tavan fiyat kalktı zam yağmuru başladı!

Akaryakıt dağıtım şirketleri, benzin satış fiyatlarını litrede 3 ila 5, motorin satış fiyatlarını ise 4 ila 5 kuruş artırdı Akaryakıt dağıtım şirketleri, dün gece tavan fiyat uygulamasının sona ermesinin ardından benzin satış fiyatlarına litrede 3 ila 5, motorin satış fiyatlarına ise 4 ila 5 kuruş zam yaptı. Ankara’da litresi 4,60 liradan satılan 95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı 4,63-4,65 liraya çıktı. İstanbul’da litresi 4,57 lira olan 95 oktan kurşunsuz benzinin.

Borsa ve döviz güne nasıl başladı!

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, güne önceki kapanışa göre 119,47 puanlık yükselişle 84.397,12 puandan başladı. Borsa İstanbul’da pay piyasaları dünkü kapanışa göre ortalama yüzde 0,14 değer kazandı. Açılışta, bankacılık endeksi yüzde 0,09, holding endeksi yüzde 0,36 yükseliş kaydetti. En fazla kazandıran sektör endeksi ise yüzde 1,48 ile “gıda, içecek” oldu. BIST 100 endeksi dün en düşük 81.826,23 puanı gördükten sonra özellikle banka paylarında etkili olan alışlarla yükselişe geçerek günü.

Yunan Ta Nea Gazetesi, Türk Lirası kullanımına atıfta bulunulan bir karikatür yayımladı,,

Yunanistan’da Türk Lirası kullanımının giderek artmasıyla Türk Lirasıyla ilgili karikatürler Yunan gazetelerine konu olmaya başladı. Fortune Türkiye’nin haberine göre Yunan Ta Nea Gazetesi, Türk Lirası kullanımına atıfta bulunulan bir karikatür yayımladı. İki Türk helikopterinin yer aldığı karikatürdeki diyalog şu şekilde: – Sen ne görüyorsun, euro mu drahmi mi? – Lira görüyorum, Türk Lirası.

Whatsapp,Snapchat ve İMessage yeni kanunla yasaklanabilir.

İngiltere Başbakanı David Cameron Whatsapp, Snapchat, iMessage uygulamalarına kısıtlamalar getirilebileceğini açıkladı Snapchat, iMessage ve popüler mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp, bir süredir İngiltere’nin ‘kara listesi’ndeydi.İngiltere’de yeniden gündeme gelen bilgi güvenliği alanındaki yeni düzenlemeler kapsamında iMessage, Whatsapp ve Snapchat uygulamaları yasaklanabilir. 2015 seçimlerinden zaferle ayrılan Muhafazakar Parti Lideri Cameron, güvenlik güçleriyle gerekli bilgileri paylaşmaya yanaşmayan Whatsapp, Snapchat ve iMessage gibi uygulamaların yasa dışı olarak görülebileceğini belirtmiş, seçilmesi halinde bu alanda düzenlemeler yapacakları.

Zamlı maaşlar bayram öncesine yetiştirilecek

Hükümet, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine maaşlarını bayram öncesi ödemeyi planlıyor. Maaşlar, 14 Temmuz’da ödenmeye başlanabilir. TEMMUZ ayı milyonlarca memur, işçi ve emekliye zam getirirken, bir de bayram müjdesi haberi geldi. Edinilen bilgiye göre hükümet, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine maaşlarını bayram öncesi ödeme kararı aldı. Yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisine zamlı maaşların bayram öncesine yetiştirilmesi için çalışılıyor. Alınan bilgiye göre, yüzde 4.76’lık zamlı maaşlar, 14 Temmuz Salı günü ödenmeye.

İşsize 1000 TL Maaş

İşsize 1000 TL Maaş İŞKUR, işsizler ve üniversite öğrencileri için kesenin ağzını açtı. İşbaşı Eğitim Programı’na katılanlar hem meslek öğreniyor hem ayda bin lira kazanıyor işsizlere ve üniversite öğrencilerine müjde… Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), İşbaşı Eğitim Programı’na katılan işsizlere ve üniversitelilere aylık bin lira ödeme yapıyor. İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı, İşbaşı Eğitim Programı’na katılanlara günlük ödenen miktarı 38 lira 48 kuruş yaptıklarını söyledi. Yazıcı, programa 15 yaşını tamamlamış işsizlerin.

İflastaki Yunanistan Kişi Başı Gelirde Türkiye’yi Üçe Katladı

Komşu’dan daha fazla çalışan Türklerin geliri ise 8 bin Euro. Üstelik, bizde asgari ücret 300 iken, onlarda 684 Euro’yu buluyor GELİRİ TÜRKİYE’DEN FAZLA Toplam 242 milyar Euro milli gelir ve 421 milyar Euro’luk borcu ile Yunanistan’ın kaderini pazar günkü referandum belirleyecek. 619 milyar Euro milli gelire sahip Türkiye ise 137.8 milyar Euro’luk özel sektör borcu ve durma noktasına gelen sanayi üretimi ile koalisyon seçenekleri ve yeni bir seçim tartışmasının içine.

Üçüncüye 600 Lira

Annelere doğum yardımı başladı. 3. çocuğu olan Maliye Bakanı Şimşek de 600 lira kazandı. Üstelik parayı artırma yetkisi var. İşte yardımı almanın yolları HÜKÜMET, hayata geçirdiği düzenleme ile annelere doğum yardımının yolunu açtı. Artık anneler, 15 Mayıs’tan itibaren dünyaya gelen çocukları için bin 300 liraya kadar doğum yardımı alıyor. Doğum yardımından üçüncü çocuklarını kucaklarına alan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek-Esra Şimşek çifti de yararlanacak. İkiz kızları olan çiftin dün üçüncü çocukları.

Enflasyon Haziran Ayında Geriledi

HAZİRAN’DA DÜŞTÜ Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haziranda yüzde 0,51 düştü, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0,25 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 7,20, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 6,73 oldu. Tüketici fiyatları bazında haziran ayında en yüksek fiyat artışı, yüzde 40,44 ile yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlarda gerçekleşti. BENZİN, MAZOT VE LPG FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN MAYIS’TA ARTTI Enflasyon, Mayıs’ta gıda kalemindeki düşüşün desteğiyle beklentilerin altında.

Merkez’den avro hamlesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankada tutulan avro cinsi hesap tutarları üzerinden alınan komisyon oranının yıllık binde 2’den geçici bir süre için yıllık onbinde 5’e indirildiğini bildirdi. TCMB’den yapılan yazılı açıklamaya göre, 23 Ocak 2015 tarihli basın duyurusu ile banka nezdinde bloke zorunlu karşılık ve ihbarlı döviz mevduat hesaplarında tutulmakta olan avro cinsi döviz hesap bakiyelerine yıllık binde 2 olarak uygulanmaya başlanan komisyon oranı, Avro Bölgesi’nde gözlenen gelişmeler nedeniyle geçici.

Zeybekci’den elektronik ürünlere zam sinyali

Ekonomi Bakanı, “Önümüzdeki 1 ay içinde ilave gümrük vergilerinde özel tedbirler alınacak. Elektrik, elektronik, cep telefonu ve tablet bilgisayar gibi ürünlerde ek vergi geliyor. Önümüzdeki 1-2 ay içinde özel ürün gruplarında gümrük vergilerinde, ilave gümrük vergilerinde özel tedbirlerle karşılaştığını göreceğiz” dedi. Zeybekci, “Özel ürün gruplarında elektrik, elektronik, tablet ve cep telefonları da var; kimya grubu üzerinde de çalışıyoruz” diye devam etti. “TÜRKİYE YERİNDE SAYIYOR OLACAK” Zeybekci, toplantıda ekonomiye dair de.

İntibak davası 13 Temmuz’a ertelendi . .

Türkiye’de milyonlarca emeklinin maaşına 50 ila 335 lira arasında bir zam getirecek olan intibak davası ertelendi. Ankara 3. İş Mahkemesi’nde bugün görülecek olan emeklilerin intibak davası 13 Temmuz pazartesi gününe ertelendi. Davadan intibak kararı çıkması durumunda, 2000 yılı ve sonrasında emekli olacakların maaşlarında artış yaşanabilecek. İntibak davasının Ankara 3. İş Mahkemesi’nde bugün görülmesi beklenen duruşması ertelendi. Dava 13 Temmuz 2015 saat 09.30’da görülecek. Ertelenme nedeninin, dosyadaki eksiklikler olduğu öğrenildi. EMEKLİ.

Load more stories